Založ si blog

Náš malý (ne)manipulátor

Od našich známych často počúvame historky o tom, aké herecké etudy dokážu zvládnuť ich prckovia v snahe presadiť svoje predstavy o fungovaní sveta. Ani náš zajo v snahe o zmanipulovanie svojich rodičov nie je žiadnou výnimkou, jeho manipulátorské pokusy sú však také ťarbavé a priehľadné, až sú dojemné.

Posledný takúto pokus odohral minulý víkend. Zajo dostal úžasný darček, z ktorého sa tešil celý víkend a ani na chvíľu sa od neho nemohol odtrhnúť: posteľnú bielizeň. Ja viem, znie to divne, ale keď upresním, že je potlačený obrovskou mapou sveta s vyznačenými štátmi a ich hlavnými mestami, čitatelia môjho predošlého článku to určite pochopia. Na bielizni položenej na koberci zblízka študoval jednotlivé štáty, parkoval autá na jednotlivých hlavných mestách (mal trochu problém nájsť autá vhodnej veľkosti na obsadenie Bratislavy, Viedne a Budapešti), čítali sme si a celkovo sa vcelku dobre bavili. O to horšie boli protesty, keď prišiel čas večerného spánku a mal skončiť s hraním na bielizni. Podotýkam, že ešte nebola opraná, takže s ňou nemohol ísť aj do postele.

Keď som zajovi oznámil, že sa ide spať, najprv ma niekoľko krát odignoroval. Keď mu došlo, že to (opäť raz) myslím vážne, začal ma presviedčať, že je ešte skoro. Po dlhšom prekáraní som si ho zobral na kolená a snažil sa ho pokojne presvedčiť:

„Už je veľa hodín, už naozaj musíš ísť spinkať.“

„Ja si chcem ešte čítať vlajky na zemi.“

„Tie si budeme ešte čítať z knižky, ale v posteli.“

„Nie!“

Vtedy z ničoho nič spustil prudký plač. Keby som ho nepoznal, tak by som si myslel, že si minimálne zlomil ruku. Takto som ale na neho iba ďalej pokojne pozeral, čo ho ešte viac nahnevalo.  Pridal preto na intenzite a pridal osvedčený trik: silne stisol oči a už sa mu po lícach kotúľali obrovské krokodílie slzy. To už mi začínalo pobavene trhať kútikmi úst a manželka sa (ako mi neskôr toho večera priznala) vo vedľajšej izbe tiež dobre bavila. Keďže zajov teatrálny plač na mňa tentoraz zjavne nezaberal, skúsil presadiť svoje nároky hrubou silou:

„Budem sa hrať na zemi, TERAZ alebo NIKDY!“

„Dobre, zlatíčko, tak teda nikdy.“

„Nehovor nikdy. TERAZ alebo NIKDY alebo VŽDY!“

„Teraz nie.“

A ďalší rev, ďalšie obrie slzy a soplíky, hotové týrané dieťa. Hnevlivé pokusy udrieť ma som tiež eliminoval ešte v zárodkoch, tak sa ma pokúsil zmanipulovať najväčším tromfom, útokom na city:

„Keď budem veľký, tak svojmu dieťaťu dovolím hrať sa STÁLE!“

To som sa už začal skutočne nahlas smiať (aj na tom dôkladne vyslabikovanom die-ťa-ťu) a hneď som si to naše trdlo pritúlil. Trošku sa síce pokúšal brániť, ale nakoniec si oprel hlávku o moje plece a o chvíľku nebolo po vzdore ani stopy. Keď už bol úplne pokojný, utrel som mu uslzené líčka a povedal: „Keď budeš veľký, môžeš dovoliť svojmu dieťaťu všetko. A dúfam, že ho aj budeš ľúbiť tak veľmi, ako my ľúbime teba.“

 

Detský smiech na dedinských kolotočoch

17.08.2011

Na našom zajovi (a malých deťoch všeobecne) ma niekedy zaráža, ako ho namiesto drahej hračky a super hi-tech detského kútika dokáže zaujať na pohľad úplne všedná vec. Pri pohľade na jeho viac »

Ako som sa nestal DJom

02.08.2011

Nedávno som sa trochu vŕtal v odložených veciach na povale rodičovského domu a vyhrabal som tam poklad, pri ktorých ma ovanuli spomienky na detstvo, resp. pubertu – mixážny pult. Moju manželku viac »

Keď sa deti nesmú spolu hrať

26.07.2011

 Sobotné popoludnie u mojich rodičov na dedine. V snahe využiť chvíľku relatívne pekného počasia sme vytiahli zaja aj so starými rodičmi pred dom, kde sme v záhradnom jazierku púšťali viac »

Macedónsko, Gruevski

Výtržníci v macedónskom parlamente napadli a zranil najmenej osem poslancov

27.04.2017 22:15

Rozhnevaní stúpenci dlhoročného macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského vnikli dnes v Skopje do priestorov parlamentu.

Michael Flynn

Pentagón vyšetruje bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť

27.04.2017 20:58

Generálny inšpektor amerického ministerstva obrany (Pentagón) začal vyšetrovať prípad bývalého poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna.

Michail Chodorkovskij

Ruská polícia prehľadala moskovskú pobočku Chodorkovského organizácie

27.04.2017 20:56

Ruská polícia vykonala dnes raziu v moskovskom sídle organizácie Otvorené Rusko, ktorú založil bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij.

Martin Schultz, bratislavský summit

Expredseda EP Martin Schulz sa nevyhol napomenutiu zákonodarného zboru

27.04.2017 20:18

Európsky parlament dnes väčšinou hlasov spochybnil personálnu politiku, vyplácanie prémií a niektoré iné rozhodnutia svojho bývalého predsedu Martina Schulza.

Clovek Milion

Z každého rožku trošku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 10841x
Priemerná čítanosť článkov: 1084x

Autor blogu

Kategórie