Založ si blog

Detský smiech na dedinských kolotočoch

Na našom zajovi (a malých deťoch všeobecne) ma niekedy zaráža, ako ho namiesto drahej hračky a super hi-tech detského kútika dokáže zaujať na pohľad úplne všedná vec. Pri pohľade na jeho zaujatie sa často musí zdať, že sledovanie pohybu mravčekov alebo dažďovej kvapky po okennom skle musí byť najfascinujúcejšou vecou na svete. A keďže ide o vlastnosť blízku väčšine detí, individuálne sledovanie mravcov vyliezajúcich z asfaltu na ihrisku sa už párkrát zmenilo na hromadnú akciu. V škôlkárskom veku sú proste „in“ aj úplne obyčajné veci, pri ktorých aj ja ako rodič začnem vnímať svet cez inú optiku.

Jedna taká vec sa nám stala tento víkend. V nedeľu sme sa vracali autom z veľmi vydareného stretnutia geocacherov a so zajom sme riešili, kam pôjdeme v pondelok popoludní. Keď sme prechádzali cez dedinu Dolné Orešany, pohybovalo sa tam podozrivo veľa sviatočne oblečených ľudí. V jednom okamihu sme náhodne zahliadli kolotoče, načo manželka nadhodila, či sa tam na chvíľu nezastavíme. Premýšľal som asi 50 metrov, kým som so slovami „Však prečo nie?“ prudko nezahol do najbližšej uličky.

Keď sme sa dostali až ku kolotočom, laplo ma silné deja vu. Akoby som sa vrátil v čase o dobrých 30 rokov a bol zasa malým faganom v mojej rodnej dedine. Medzi 4 obstarožnými kolotočmi sa pohybovali rodinky pozostávajúce z otcov oblečených do bielych košieľ, mám nahodených ako do divadla a rozjarených deťúreniec, žobroniacich o nejakú hračku z roztrúsených predajných stánkov. Nechýbala ani obligátna strelnica s kvetmi z krepového papiera a ako zvuková kulisa povzbudzovanie obecenstva zo susediaceho futbalového ihriska. Nečakal som, že sa tu zapáči aj nášmu zajovi, ten ale po krátkom okukovaní situácie vyhlásil, že chce ísť na „ten kolotoč“.

„Ten kolotoč“ bol klasický malý „reťazák“ s ručne maľovanými postavičkami z disneyoviek, na ktorom bol zajo pri prvej jazde úplne sám. Patril k nemu typický „ujo kolotočiar“, ktorý zajovu sedačku hneď po usadení niekoľkokrát omotal  okolo svojej osi. Zároveň mu prikázal držať sa sedačky pred ním a zinštruoval ho, aby sa jej po roztočení kolotoča pustil. Nasledovalo prudké krútenie za hlasného zajovho chichotu, ktoré ďalej pokračovalo aj vďaka tomu, že ujo kolotočiar sedačku počas jazdy priebežne roztáčal. Po skončení jazdy vysmiaty zajo ani nechcel zliezť z kolotoča, tak sme si dali ďalšie opakovanie. To už jeho smiech „namotal“ aj ďalšie deti, takže kolotoč bol zrazu takmer plný. Hoci ujo kolotočiar počas tejto aj ďalšej jazdy zamotával iba tie deti, ktoré naňho pokrikovali „Ešte!“, ku koncu už bol z roztáčania viditeľne unavený. V snahe trochu mu odľahčiť sme sa preto napriek zajovým protestom rozhodli dať reťazáku menšiu pauzu.

Ďalšou zastávkou bola miniatúrna hojdacia loď, kde sme sa so zajom najprv usadili do stredu lode k jeho rovesníkovi, ktorý sa trochu podobal na Harryho Pottera (akurát bez predných zubov). Po začatí hojdania musel kolotočiar loď zastaviť, lebo ďalší člen osadenstva (malá rusovlasá divožienka sediaca na okraji lode) začal od strachu jačať. Ani napriek tomu však nechcela zliezť z hojdačky, rodičia ju preto usadili do stredu lode (kde hojdanie nie je také výrazné) k zajovi a Harrymu do stredu lode a ja som sa usadil k lodnej prove. Bola trošku tesná, takže sa mi kolená takmer dotýkali brady. Pripadal som si trochu trápne, sám pred sebou som si to ale zdôvodnil tým, že v tom hojdaní nenechám zaja samého. Po opätovnom začatí hojdania som zaregistroval stále trochu vyplašený pohľad malej rusalky a pokúsil som sa trochu ten strach rozptýliť. V najvyššej polohe loďky som urobil vystrašenú grimasu, načo malá naozaj zabudla na svoj strach a nahlas sa zasmiala. To samozrejme zajo aj Harry zaregistrovali, takže sa na mňa pri ďalšom vyhupnutí loďky upierali už 3 páry veľkých zvedavých okáľov. Opätovná vystrašená grimasa spolu s hlasným zjojknutím vyvolala hlasnú salvu smiechu, veď čo už jej smiešnejšie ako „oplašený“ dospelý? Pre veľký úspech som hereckú etudu opakoval pri každom vyhupnutí, pričom všetkým trom faganom ku koncu až tiekli od smiechu slzy. Popravde, keď som zliezol z loďky, tiež som mal trochu vlhké oči, a nielen od smiechu. Nepoznám krajší zvuk ako obyčajný detský smiech a ak by som mal kvôli nemu opäť na dedinskom kolotoči zo seba urobiť úplného debila, bez váhania tak urobím.

Zajovo kolotočovanie samozrejme pokračovalo aj ďalej (na reťazáku tentoraz sedel hneď za rusalkou) a vôbec sa mu odtiaľ nechcelo odísť. Všetko dobré aj zlé ale raz musí skončiť, takže sme po hodine vyrazili ďalej domov. Dojem však zostal a myslím, že aj pre zaja to bola najkrajšie strávená hodina za posledné obdobie.

Ako som sa nestal DJom

02.08.2011

Nedávno som sa trochu vŕtal v odložených veciach na povale rodičovského domu a vyhrabal som tam poklad, pri ktorých ma ovanuli spomienky na detstvo, resp. pubertu – mixážny pult. Moju manželku viac »

Keď sa deti nesmú spolu hrať

26.07.2011

 Sobotné popoludnie u mojich rodičov na dedine. V snahe využiť chvíľku relatívne pekného počasia sme vytiahli zaja aj so starými rodičmi pred dom, kde sme v záhradnom jazierku púšťali viac »

Vďakabohu za starých rodičov

18.07.2011

Opäť raz nastal ten čas, kedy sme nášho zaja aj so všetkými cakmi-pakmi odovzdali starým rodičom, kde striedavo (u jedných aj druhých) strávi niekoľko týždňov. Táto tradícia sa opakuje viac »

nesrovnal, primator

Nesrovnal chce dostať do MHD viac ľudí, dva mesiace pred voľbami prichádza s opatreniami

18.09.2018 17:15

Predložiť ich chce už na najbližšom mestskom zastupiteľstve, teda ešte tento mesiac.

utečenci, sýria, hraničný priechod Masná

Z gréckeho ostrova Lesbos premiestnia do vnútrozemia 2-tisíc utečencov

18.09.2018 17:14

V tábore Moria bol dlhodobo ďaleko vyšší počet obyvateľov, než na aký bol projektovaný.

Miguel Díaz-Canel

Kubánsky prezident Díaz-Canel vyjadril podporu manželstvám osôb rovnakého pohlavia

18.09.2018 16:53

Kuba sa nachádza v procese aktualizácie ústavy, v ktorej bolo doteraz manželstvo definované ako zväzok medzi mužom a ženou.

južná kórea, severná kórea, summit

Ďalší krôčik k mieru? Kórey sa opäť rozprávajú

18.09.2018 16:51

Priviezol speváčky a podnikateľov. Juhokórejský prezident Mun Če-in začal návštevu KĽDR, ktorá by mala trvať tri dni.

Clovek Milion

Z každého rožku trošku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 11573x
Priemerná čítanosť článkov: 1157x

Autor blogu

Kategórie